200 AI камери вече дебнат по Околовръстното: фиш за скорост, телефон, колан и опасни маневри
35 нови рамки по Северната и Южната дъга снимат денонощно и разчитат номерата. В центъра СДВР обновява системата, за да отпадне ръчното „преписване“ на нарушителите.
35 рамки с общо 200 камери вече наблюдават Околовръстното шосе на София. Те работят от миналата седмица. Целта е да се засичат повече нарушения, без патрул на място.
Системата отчита преминаване на червено. Засича моментна скорост. Следи и за ползване на мобилен телефон зад волана. Камерите разпознават и липса на предпазен колан при шофьори и пътници. От Пътна полиция уточняват, че резолюцията е висока. Снимките остават четливи и през нощта.
Какво засичат новите рамки по Околовръстното
Рамките са разположени по Северната и по Южната дъга. Софтуерът работи с изкуствен интелект. При нарушение се предвижда електронен фиш. Той ще се издава за собственика на автомобила.
Системата не е само „камера за скорост“. Тя е настроена да отчита и неправилни маневри. Сред тях са неправилно престрояване. Следи и преминаване от лента в лента на забранени участъци. Ще засича и грешно престрояване на кръстовища.
Камерите откриват и автомобили без задължителната застраховка „Гражданска отговорност“. Това става чрез разчитане на номерата. След това се прави проверка в регистрите.
Центърът на София също влиза в „ъпгрейд“
Софтуерът на видеонаблюдението на СДВР в центъра също се обновява. Там има 14 рамки. Планира се и още една.
В момента системата засича преминаване на червен сигнал. Процесът обаче не е напълно автоматичен. Автомобилите попадат в маркирана зона на екрана. После полицай трябва да спре кадъра. След това на ръка записва регистрационния номер.
Камерите в центъра са на ул. „Г. С. Раковски“. Има ги и по булевардите „Дондуков“ и „Цар Освободител“. Планирана е нова точка на кръстовището при Петте кьошета.
Тестовете още текат, а разширяването е планирано
МВР планира подобни рамки и в други градове. Засега системата в София още не е минала всички тестове. По информация на „24 часа“ това трябва да стане до месец.
Данните за контрола показват мащаба на засичанията. От началото на годината до март в страната са снимани 685 000 случая на превишена моментна скорост. Близо 18 000 са глобени за липса на годишен технически преглед. Около 5000 са засечени без „Гражданска отговорност“.
Паралелно МВР продължава акции срещу гонките. Те са разпоредени от вътрешния министър Иван Демерджиев. През уикенда в Перник са предупреждавани шумни мотористи. В Сливен дрон е засичал неправилни маневри. Във Враца са глобени над 150 души. В Хасково нарушенията са били над 250.
Тече и операция за намаляване на пътния травматизъм. Тя е по заповед от 5 май. Тогава жертвите при катастрофи са били 135. Това е с 15 повече спрямо същия период на предходната година. До 22 юни те достигат 203. Спрямо 2025 г. загиналите са с 32 повече. Ръст има и при ранените.
Още новини в категория Пътуване
Последвайте ни в Telegram: https://t.me/p26news
БЪЛГАРИЯ
Почина Феим Чаушев
РАЗСЛЕДВАНЕ
Трима души убиха мъж, след като го бутнаха от Лъвов мост (СНИМКИ)
ИЗБРАНО ОТ P26
Скандал в P26: Бившият МВР шеф Георги Кандев живее в къща за 1 млн. евро, а съседи са му крупни родни олигарси
БЪЛГАРИЯ
Честит рожден ден на премиера Румен Радев!
ИНТЕРВЮ
Доставчикът, задържан след спора с Мирчев: Очаквам извинение (ВИДЕО)
СВЯТ
Лавров шокира: Ето кой е основният проблем между Русия и САЩ
РАЗСЛЕДВАНЕ
Инцидент в София: 12-годишно момиче падна в шахта
БИЗНЕС
Най-голямата загуба в историята? Мъск изгори 350 млрд. долара за броени дни
ГЛАСОВЕ
Васил Велев: Години наред вървим към пропаст, сега се прави опит за завой (ВИДЕО)
СПОРТ
Българските волейболисти летят нагоре след сензационна победа над Италия

