23 юни 2026 София, България
Търси

България и САЩ обсъдиха следващите стъпки към безвизово пътуване

23 юни 2026 преди 6 ч
България и САЩ обсъдиха следващите стъпки към безвизово пътуване Снимка: МВнР

Външният министър обсъди отпадането на визите за САЩ с представители на Департамента по вътрешна сигурност и Държавния департамент.

Министърът на външните работи Велислава Петрова прие днес в Министерството на външните работи делегация на високо ниво от Департамента по вътрешна сигурност на САЩ, водена от заместник-подсекретаря по стратегията, политиката и планирането Джон Гунтанис. В срещата участваха и представители на Държавния департамент на САЩ.

По време на разговорите бяха обсъдени възможностите за отпадане на визовия режим за български граждани при туристически пътувания до САЩ. Министър Петрова подчерта, че визитата е признание за напредъка на България в изпълнението на техническите изисквания за сигурност и заяви, че премахването на визите би било важна стъпка към по-балансирани и взаимно уважителни отношения между двете държави, отразяващи стратегическото им партньорство.

Страните обсъдиха и последващите действия за финализиране на процеса по включване на България в Програмата на САЩ за безвизово пътуване. Сред оставащите условия е изпълнението на последното законово изискване – процентът на отказаните визи за български граждани да бъде под 3%.

Още новини в категория България

Последвайте ни в Telegram: https://t.me/p26news

Още от България
Времето