Белият дом поиска още 87,6 млрд. долара: пари за войната в Иран, ебола и помощ за фермерите
Администрацията на Тръмп иска извънреден пакет от Конгреса, в който доминират разходите за армията, но има и средства за овладяване на епидемията от ебола в Африка и за подкрепа на земеделието в САЩ.
Администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп поиска от Конгреса допълнително финансиране в размер на 87,6 млрд. долара. Пакетът е представен като отговор на „спешни нужди“. Те са свързани основно с войната в Иран и с разрастващата се епидемия от ебола в Африка, съобщава Ройтерс.
Искането е публикувано на сайта на Белия дом. По-голямата част от сумата е насочена към американските въоръжени сили. Паралелно с това се предвиждат средства за глобална здравна сигурност, хуманитарна помощ и подкрепа за американските фермери.
Къде отиват парите за армията
Белият дом иска 67,1 млрд. долара за американските въоръжени сили. От тях 21 млрд. долара са предвидени за Пентагона. Средствата трябва да покрият закупуване на боеприпаси. Те са насочени и към укрепване на индустриалната база на САЩ. В пакета влиза и финансиране за поддръжка на способности, определени като критично важни.
Администрацията аргументира разходите с извънредната ситуация. Тя описва част от нуждите като пряко свързани с конфликта с Иран.
Ебола в Африка и мерки за защита на американци
Пакетът включва 500 млн. долара за фондове за глобална здравна сигурност. Целта е предотвратяване, откриване и реакция при епидемията от ебола. Белият дом посочва Демократична република Конго, Уганда и други държави.
Администрацията настоява, че финансирането е ключово за защита на американците. Тя подчертава риск от разпространение на заболяването към САЩ.
Отделно се предвиждат 800 млн. долара за международна хуманитарна помощ. Парите са насочени към мерки срещу епидемията в Централна Африка. В сумата влиза и подкрепа за карантинен център в Кения. Той трябва да обслужва американци, които може да са били изложени на вируса.
Ръст на случаите и допълнителна подкрепа за земеделието
По данни на Ройтерс епидемията е свързана с рядък щам, известен като „Бундибуджо“. В ДР Конго са заразени над 1000 души. В съседна Уганда са отчетени още 20 случая.
Агенцията посочва, че това е най-големият брой регистрирани случаи в първия месец на епидемия от това заболяване. Световната здравна организация отчита около 270 починали от началото на настоящата епидемия. Тя е обявена през май.
В пакета има и 11,1 млрд. долара за подпомагане на американските фермери. Белият дом не дава подробности за конкретните механизми в публикуваното искане. Следващата стъпка е дебатът в Конгреса, който трябва да одобри или промени предложените суми.
Още новини в категория Свят
Последвайте ни в Telegram: https://t.me/p26news
БЪЛГАРИЯ
Почина Феим Чаушев
РАЗСЛЕДВАНЕ
Трима души убиха мъж, след като го бутнаха от Лъвов мост (СНИМКИ)
ИЗБРАНО ОТ P26
Скандал в P26: Бившият МВР шеф Георги Кандев живее в къща за 1 млн. евро, а съседи са му крупни родни олигарси
БИЗНЕС
Донев показа Бюджет 2026: Нови такси, повече дълг и цел за дефицит под 3% (ВИДЕО)
БЪЛГАРИЯ
Делян Добрев се оттегля от активната политика и призова за повече място за младите
БЪЛГАРИЯ
СОС реши: парк „Заимов“ запазва името си
БЪЛГАРИЯ
Нов инцидент с камион на магистрала „Струма“: ТИР премина през мантинелата и удари автомобил
СВЯТ
МВнР: Няма данни за пострадали българи след мощните земетресения във Венецуела
СВЯТ
Тръмп към фаворита за премиер на Великобритания: „Едва ли ще отвори Северно море“
БЪЛГАРИЯ
Демерджиев след трагедията на „Тракия“: Камион без товар не трябва да преминава през мантинелите

