27 юни 2026 София, България
Търси

Вашингтон налага забрана за износ на изкуствен интелект: Пробив или нова тенденция?

20 юни 2026 преди 7 дни
Вашингтон налага забрана за износ на изкуствен интелект: Пробив или нова тенденция? Снимка: yellow.com / AI

Правителствата започват да гледат на изкуствения интелект по същия начин, по който някога са гледали на ядрените технологии.

Мнозина са забравили, че след Втората световна война започва брутална надпревара във въоръжаването между Съединените щати и Съветския съюз, както и между НАТО и Варшавския договор. Тя продължава до разпадането на СССР и разпускането на Варшавския договор. Ключова характеристика на тази надпревара във въоръжаването е налагането на строги ограничения и забрани върху износа на технологии, които биха могли да увеличат военнотехническия и военноикономическия потенциал на противника.

През 1949 г. западните страни, по инициатива на Съединените щати, създават COCOM (Координационен комитет за многостранен контрол върху износа). Тази международна организация е създадена да упражнява многостранен контрол върху износа на стоки и технологии от западните страни към СССР и други социалистически страни по време на Студената война. Със седалище в Париж, повечето видове оборудване и технологии можеха да бъдат продавани на социалистическите страни не по-рано от четири години след началото на масовото им производство. COCOM имаше три списъка с контролирани продукти: 1) с пълна забрана за износ; 2) с ограничени количества за износ; 3) без ограничения за износ, но с контрол върху крайната употреба на стоките. След разпадането на СССР, световната надпревара във въоръжаването отслабна. Признак за това отслабване беше прекратяването на дейността на COCOM на 31 март 1994 г.

Но днес надпреварата във въоръжаването е заменена от друга надпревара – надпреварата в областта на изкуствения интелект (ИИ). Основните съперници тук са Съединените щати и Китай. Естествено, съперниците се опитват да се отслабят взаимно или поне да забавят темпото на приемане на нови технологии за ИИ от страна на конкурента си. Например, Съединените щати наложиха множество ограничения и забрани за износ на микрочипове за Китай. Съединените щати за първи път наложиха ограничения за износ на чипове за Китай през октомври 2022 г. и оттогава многократно ги затягаха. Китай, от своя страна, започна да налага ограничения и забрани за износ на редкоземни метали за Съединените щати, които са необходими за производството на технологии за ИИ. Нито САЩ, нито Китай, нито която и да е друга държава, доскоро, налагаха ограничения или забрани върху износа на самия изкуствен интелект – както на технически системи, така и на услугите, създадени от тези системи. Битката за завладяване на световния пазар на изкуствен интелект беше в ход.

Изглежда, че първият опит за налагане на ограничения върху износа на ИИ е направен от администрацията на Джо Байдън през последните дни на 46-ия президент на САЩ в Белия дом. През януари 2025 г. тази администрация въведе нови разпоредби за износа на технологии с ИИ – Правилото за разпространение на ИИ.

Според тези разпоредби, страните, отговарящи на условията за износ на ИИ от САЩ, са разделени на три групи. Първата група се състои от страните от Г-7, Южна Корея, Тайван и други съюзници на САЩ; за тях няма ограничения. Втората група се състои от повечето страни. Те подлежат на лицензионни процедури за внос на процесори с ИИ; те също имат ограничения за наличната изчислителна мощност. Третата група се състои от страни, считани за „неприятелски“ настроени към Вашингтон (Русия, Китай, Иран и няколко други). Те подлежат на пълна забрана за износ.

Представители на големи технологични компании поискаха от администрацията на Тръмп да се откаже от ограниченията за износ на чипове с ИИ, обявени от Байдън. Oracle и Nvidia се обявиха срещу ограниченията. Освен това ограниченията предизвикаха недоволство сред Израел, Полша и няколко други съюзници на Вашингтон. Въпросният документ трябваше да влезе в сила на 15 май 2025 г., но беше ефективно отложен от администрацията на Доналд Тръмп.

Миналия май говорител на Бюрото по индустрия и сигурност към Министерството на търговията на САЩ нарече правилото на Байдън „прекалено сложно, прекалено бюрократично и ще възпрепятства американските иновации“.

Но през 2026 г. надпреварата за изкуствен интелект изглежда е навлязла във фаза, в която администрацията на Тръмп е принудена да обмисли възможността продукти от американската индустрия за изкуствен интелект, ако бъдат придобити от американски противници, да могат не само да засилят позицията на конкурентите на световния пазар на изкуствен интелект, но и да представляват сериозна заплаха за сигурността на САЩ.

През първата година от мандата на 47-ия президент на САЩ администрацията на Тръмп беше погълната от вълнението около надпреварата за изкуствен интелект. За да спечели тази надпревара, правителственото регулиране на индустрията за изкуствен интелект беше отслабено, а въпросите за националната сигурност бяха оставени на заден план. С изпълнителна заповед Тръмп блокира инициативите на щатите да приемат собствени закони, ограничаващи развитието на изкуствения интелект. Президентът Тръмп трябваше да подпише изпълнителна заповед, регулираща изкуствения интелект, през май тази година, но подписването беше или отменено, или отложено за неопределено време, уж защото би забавило развитието на индустрията за изкуствен интелект в Съединените щати.

И тогава, през юни, настъпи значителен обрат в политиката на Вашингтон относно изкуствения интелект. На 13 юни американската ИТ корпорация Anthropic, един от световните лидери в областта на изкуствения интелект, затвори достъпа до два от най-мощните си модели с изкуствен интелект – Fable 5 и Mythos 5. Това беше направено не по инициатива на Anthropic, а по нареждане на Вашингтон. Освен това забраната беше ограничена само до чужденци, поради съображения за национална сигурност.

Anthropic се позиционира и продължава да се позиционира като „социално отговорен бизнес“. Тя работи по договор с Пентагона, но налага ограничения върху използването на продуктите си. По-конкретно, тя забрани на правителството да използва своите модели с изкуствен интелект от серията Claude за вътрешно наблюдение на граждани и в смъртоносни оръжия, оборудвани с автономен (т.е. неконтролиран от хора) изкуствен интелект.

Отношенията между Anthropic и Пентагона започнаха да се влошават. Министерството на отбраната заяви, че Anthropic представлява риск за веригата на доставки за държавни договори за отбрана. Между другото, американски медии отбелязаха, че преди това рисковете за веригата на доставки са се приписвали предимно на организации, действащи в държави, противници на Съединените щати (например китайската Huawei).

По-късно спорът между Пентагона и Anthropic се премести в съда, където компанията дори беше етикетирана като заплаха за националната сигурност. „Нищо в регулаторния закон не подкрепя оруелската идея, че американска компания може да бъде определена за потенциален противник и саботьор на Съединените щати за изразяване на несъгласие с правителството“, според решение на съдия Рита Ф. Лин от Окръжния съд на САЩ за Северния окръг на Калифорния. Доналд Тръмп и министърът на отбраната на САЩ Пит Хегсет разпоредиха прекратяването на всички договори с Anthropic.

Сега правителството изисква Anthropic да няма контакти или договори с чужденци (съответстващ документ е издаден от Министерството на търговията на САЩ). Някои смятат, че забраната за износ на Fable 5 и Mythos 5 е просто отмъщение на Anthropic за нежеланието им да танцуват по мелодията на Пентагона и да му доставят опасни технологии.

Някои също така смятат, че Anthropic е само първият знак за нещата, които предстоят. Че утре ще бъде наложен контрол върху износа на продукти от всички водещи американски корпорации за изкуствен интелект. Някои експерти смятат, че Вашингтон няма да наложи общ контрол върху износа на изкуствен интелект в скоро време. Ограниченията върху Fable 5 и Mythos 5 са ​​били наложени, защото в тези модели са били идентифицирани уязвимости.

Противник би могъл, ако желае, да хакне слабата им сигурност (наречено джейлбрейк) и да получи достъп до най-новите възможности на изкуствения интелект. Теорията е, че моделите просто трябва да бъдат усъвършенствани.

Вашингтон сериозно се опасява, че продуктите на Anthropic (както и тези на други американски корпорации за изкуствен интелект) биха могли да бъдат използвани срещу Съединените щати. В частност, системата за изкуствен интелект Mythos 5 може да се счита за нож с две остриета. Тя е много полезна при идентифицирането на уязвимости в софтуера, полезен инструмент за защита на компютърните системи. Но ако този инструмент попадне в грешни ръце, той може да се превърне в опасно кибероръжие.

Това ново развитие в сложните отношения между американското правителство и Anthropic едновременно усложни отношенията на САЩ със съюзниците им. Последните усещат, че Вашингтон скоро ще спре да споделя своите продукти с изкуствен интелект с тях, дори срещу пари. Затова е време да се присъединим към надпреварата с изкуствен интелект.

По-рано канадският премиер Марк Карни заяви, че забраната на САЩ за достъп на чуждестранни компании до най-новите модели на Anthropic подчертава опасностите от прекомерното разчитане на няколко мощни инструмента с изкуствен интелект. „Трябва да постигнем напредък в областта на изкуствения интелект“, каза премиерът.

Както съобщи Ройтерс, заповедта на Министерството на търговията на САЩ за спиране на достъпа на чуждестранни компании до Anthropic е напомняне за силната зависимост на Европа от американските модели с изкуствен интелект. Агенцията отбелязва, че след забраната европейските политици „единодушно“ призоваха за ускоряване на разработването на собствени модели с изкуствен интелект. „Европа не може да продължи да изгражда техническия си капацитет, като разчита на достъп, който може да бъде прекъснат за една нощ от чуждо правителство“, каза финландският евродепутат Аура Сала. Джордан Бардела, лидер на френската партия „Национален сбор“, коментира забраната на Министерството на търговията на САЩ за износ на изкуствен интелект: „Това внезапно решение ни напомня, че изкуственият интелект вече е сериозен проблем за националния суверенитет.“

Според много експерти настоящата история на Fable 5 и Mythos 5 е много значима, демонстрирайки, че държавите започват да гледат на изкуствения интелект така, както някога са гледали на ядрените технологии. С други думи, те започват да разбират, че наличието на собствен изкуствен интелект е желателно като гаранция за независимост.

Четиво за напреднали. Защо го направиха?

Защото сега вече не им пука!

Още новини в категория Технологии

Последвайте ни в Telegram: https://t.me/p26news

Още от Технологии
Времето